Gastrostómia je otvor na bruchu, cez ktorý sa podáva výživa (strava a lieky) priamo do žalúdka. Cez tento otvor je zavedená hadička, cez ktorú sa upravená strava podáva. Dôvodom vytvorenia gastrostómie je zvyčajne nemožnosť kŕmiť dieťa cez ústa. Môže byť trvalá alebo dočasná. Ochorenia a príčiny, ktoré vyžadujú vytvorenie gastrostómie sú rôznorodé. Medzi najčastejšie patria neurologicky postihnuté deti, deti s prekážkou v oblasti hltana a pažeráka, deti po operáciách pažeráka a pod. Vytvorenie gastrostómie robí štandardne gastroenterológ endoskopicky použitím fibroskopu cez žalúdok. Operačne sa robí gastrostómia v prípade, že endoskopické zavedenie nebolo úspešné. Operačne je možné vytvoriť gastrostómiu laparoskopicky a laparotomicky – otvorenou metódou.
Pri laparoskopickej operácii sa cez ranu v pupku zavedie do dutiny brušnej kamera. Ďalšia rana sa zavedie nad žalúdkom v mieste, kde bude gastrostómia a jedna rana naľavo od pupka. Pod kontrolou zraku sa urobí otvor na žalúdku a cez ranu na bruchu sa zavedie hadička až do žalúdka. Na konci hadičky je balónik, ktorý sa nafúkne a žalúdok sa pritiahne k brušnej stene a tým sa otvory utesnia. Žalúdok sa môže ešte prišiť stehmi k brušnej stene zvnútra. Po operácii má dieťa v hornej časti brucha gastrostómiu za účelom výživy a dve drobné rany na bruchu. Cez takúto gastrostómiu je možné kŕmenie na druhý deň po operácii.
Pri otvorenej operácii – laparotómii sa rana robí v hornej časti brucha. Vľavo od rany sa urobí otvor na brušnej stene a takisto aj otvor na žalúdku. Cez tieto otvory sa zvonka zavedie hadička s balónikom na konci, ktorý sa v žalúdku nafúkne a žalúdok sa pritiahne k brušnej stene. V tomto mieste sa žalúdok prišije k brušnej stene. Pri zlej anatomickej polohe žalúdka sa niekedy gastrostómia vyvedie priamo do operačnej rany. Po operácii má dieťa zavedenú hadičku na výživu cez gastrostómiu a jazvu po laparotómii. Cez takúto gastrostómiu je možné kŕmiť dieťa po obnovení funkcie črevných kľučiek – peristaltiky, čo je zvyčajne 1 – 3 dni po operácii.