Umbilikálna hernia (pupočný pruh)

Umbilikálna hernia – pupočný pruh, sa prejavuje vykleňovaním pupka. Vyklenutie sa zvyčajne objavuje pri plači dieťaťa, pri napínaní bruška, pri tlačení na stolicu a pod. Vyklenutie sa môže postupne zväčšovať. Herniový vak vzniká pri nedostatočnom zrastení pupka po odpadnutí pupočníka po narodení. Vyklenutie je spôsobené vybiehaním črevnej kľučky alebo veľkej zásterky čreva (tuková „zástera“ pred črevami) do herniového vaku.

pupočná (umbilikálna) hernia u ddojmesačného dieťaťa a u trojročného chlapca

U detí do jedného roka sa umbilikálna hernia – pupočný pruh lieči zväčša konzervatívne prelepovaním pupka niekoľko mesiacov.Do pupka je vhodné vložiť malý tampón veľkosti pupka (obrázok) a dôležité je vytvoriť kožnú riasu nad pupkom a prelepiť širokým papierovým leukoplastom, ktorý sa nenaťahuje a je hypoalergénny. Vkladať mincu a podobné veci do pupka nemá zmysel. Rovnako nepomôže ani obyčajné prelepovanie pupka bez vytvorenia kožnej riasy.

tampónik vyrobený z obväzu veľkosti pupka

schématický obrázok: vľavo vyklenutie pupka, vpravo vložený tampón (modrá) do pupka, kožná riasa nad tampónom a leukoplast (červená)

prelepená pupočná (umbilikálna) hernia s kožnou riasou

U väčších detí už prelepovanie nemá význam a jediná liečba je operačná. V celkovej anestéze sa cez malú ranu pod pupkom odstráni herniový vak a otvor z dutiny brušnej sa uzatvorí – zošije. Hospitalizácia trvá zvyčajne 24-48 hodín.

Recidíva – znovuobjavenie sa pruhu po operácii je raritné. Ku komplikáciám patrí riziko infekcie v operačnej rane, ktoré je ale zriedkavé. Takisto zriedkavou komplikáciou je zápal v rane pre alergickú reakciu na šicí materiál.