Pacienti s cholecystolitiázou – žlčníkovými kameňmi mávajú bolesti brucha kŕčovitého charakteru po požití ťažkých jedál. Bolesti brucha môžu byť spojené so zvracaním a hnačkou. Tieto ťažkosti môžu ustúpiť po podaní liekov na uvoľnenie hladkej svaloviny žlčových ciest – spazmolytík. Takéto žlčníkové záchvaty sa môžu opakovať a nemusia vždy súvisieť s príjmom stravy. Vznikajú aj pri zaklinení žlčníkového kameňa v žlčových cestách. Na potvrdenie prítomnosti žlčníkových kameňov – cholecystolitiázy stačí sonografické vyšetrenie. S takýmito ťažkosťami je možné navštíviť gastroenterológa, ktorý v niektorých prípadoch lieči pacienta konzervatívne liekmi. Ak táto liečba nie je úspešná alebo žlčníkový kameň je príliš veľký, je nutná operácia žlčníka.
V súčasnosti je štandardnou metódou laparoskopická operácia žlčníka – cholecystektómia pod antibiotickým krytím. Pri tejto metóde sa inštrumenty – nástroje na operáciu zavádzajú cez pupok, nad pupkom a dva pod pravým rebrovým oblúkom. Takýmto spôsobom sa preruší svorkami (klipmi) vývod žlčníka a vyživovacia cieva a žlčník sa oddelí od lôžka v pečeni. Žlčník sa potom vytiahne z dutiny brušnej cez ranu v pupku. Niekedy sa pri operácii môže vložiť drén (hadička na odstraňovanie voľnej tekutiny) pod pečeň a vyvedie sa cez ranu pod pravým rebrovým oblúkom. Zvyčajne sa odstraňuje na 1. pooperačný deň. Takáto operácia trvá cca 1,5 hodiny. Výsledkom je jazva v pupku cca 2 cm, jazva nad pupkom cca 2 cm, a dve jazvy pod pravým rebrovým oblúkom cca 1 cm.
Rizikom pri laparoskopickej operácii cholecystolitiázy je, že nie je možné žlčník bezpečne odstrániť laparoskopicky pre zrasty, zmenené anatomické pomery alebo krvácanie a operácia sa musí zmeniť na otvorenú metódu. Pri otvorenom prístupe je rana vedená pod pravým rebrovým oblúkom. Vývod žlčníka a vyživovacia cieva je v takomto prípade ošetrená stehom (ligatúrou) alebo svorkami (klipmi). Po takejto operácii sa necháva zvyčajne brušný drén, ktorý sa vytiahne, keď prestane odvádzať voľnú tekutinu z dutiny brušnej. Výsledkom operácie je jazva pod pravým rebrovým oblúkom cca 10-12 cm.
Po cca 6 hodinách od operácie môže pacient piť tekutiny a je postavený z lôžka za účelom skorej mobilizácie. Stravu – diétu môže začať príjímať od 1. pooperačného dňa. Domov dieťa púšťame zvyčajne na 2.-3. pooperačný deň , keď toleruje stravu. Pri otvorenej operácii je hospitalizácia o cca 2 dni dlhšia.